Oświetlenie obiektów przemysłowych

Tempo rozwoju nowoczesnych technologii oraz dynamizacja innowacyjnych rozwiązań daje sposobność na poszerzenie bazy produkcyjnej w różnych gałęziach przemysłu. Hale przemysłowe to miejsca codziennej pracy wielu ludzi. Wzrost produktywności jest bezsprzecznie sprzęgnięty z warunkami pracy, a w szczególności z komfortem widzenia. Szczególnie w sektorze związanym z wytwarzaniem elementów precyzyjnych nadrzędną kwestią jest uniknięcie ewentualnych usterek związanych z niedostatecznym doświetleniem stanowiska pracy. Odpowiednie uwarunkowania oświetleniowe mają też wpływ na zapewnienie personelowi bezpieczeństwa w trakcie codziennych zadań.

Gniazda produkcyjne i montażowe wymagają specjalistycznego oświetlenia stanowiskowego. Obszar pracy oraz obszar bezpośredniego otoczenia zadania wzrokowego podlegają ściśle określonym normom dotyczącym poziomu natężenia oświetlenia oraz wskaźnika olśnienia dostosowanych do rodzaju wnętrza i czynności wykonywanej na stanowisku.

Wymagania stawiane oprawom oświetleniowym w aplikacjach przemysłowych zmuszają projektantów oświetlenia do zwrócenia szczególnej uwagi na wysoką wartość natężenia światła w oprawach oraz równomierny rozsył, aby zapewnić wszystkim gniazdom produkcyjnym niezmienne, sprzyjające warunki pracy.

Hale przemysłowe to najczęściej pomieszczenia o największej powierzchni w zakładzie produkcyjnym, co ma zasadnicze przełożenie na koszty związane z codziennym użytkowaniem. Od wielu lat stałym elementem wyposażenia obiektów przemysłowych są konwencjonalne źródła światła generujące duże zużycie energii elektrycznej. Technologia LED sukcesywnie wypiera tradycyjne rozwiązania oświetleniowe. Modernizacja systemu oświetleniowego na LED zapewnia dynamiczny zwrot kosztów poniesionych na inwestycję.

Intensywna eksploatacja związana z zastosowaniem w przemyśle wymaga rozwiązań, w których zagwarantowana jest niezawodność oraz długi czas użytkowania. Nowoczesne moduły LED to pewność długiej żywotności, nieporównywalnie większej od tradycyjnych świetlówek.